Artykuł

Zaparowane szyby w samochodzie

Oto 5 sposobów jak sobie poradzić z tym problemem

 

Zaparowane szyby w naszym samochodzie to często pojawiający się problem w okresie jesiennym i zimowym. Ograniczając widoczność skutecznie utrudniają jazdę, są niebezpieczne dla kierowcy i jego pasażerów.  Najczęściej skupiamy się na likwidowaniu skutków zaparowania szyb, ale warto pomyśleć o przyczynach i od nich zacząć.

zaparowane szyby

 

  1. Rozpocznij od sprawdzenia poziomu wilgoci w samochodzie. To podstawowa przyczyna parowania szyb, szczególnie jesienią i zimą, kiedy wszechobecna woda przenoszona jest do wnętrza samochodu. Warto sprawdzić każdy kąt i schowek w samochodzie, począwszy od wykładziny. Ważna jest również kontrola uszczelek w drzwiach i bagażniku, jeśli są zużyte to woda łatwej przedostanie się do środka. Umyj dokładnie szyby specjalistycznymi preparatami, okazuje się, że na nich również zbiera się wilgoć. Można także zakupić specjalne pochłaniacze, które absorbują jej nadmiar w samochodzie.

 

  1. Skontroluj filtr kabinowy, jeśli jest zapchany i brudny, będzie powodował większe parowanie szyb oraz utrudniał później ich odparowanie. Zazwyczaj zwracamy uwagę na filtr kabinowy przy przeglądzie okresowym czy serwisie klimatyzacji, jednak może on wymagać wymiany częściej. Pamiętaj, że od niego zależy Twoje zdrowie –  on neutralizuje zapachy i zmniejsza ilość szkodliwych drobin i spalin dostających się do wnętrza pojazdu. Jeśli jest w dobrym stanie, wydłuża żywotność elementów ruchomych układu przewietrzania oraz zmniejsza konieczność obsługi urządzeń klimatyzacyjnych poprzez ochronę przed zasoleniem kanałów i zatkaniem wymienników ciepła. Filtr kabinowy jest w końcu siedliskiem rozmaitych bakterii, grzybów, pleśni, wymaga wiec stałej kontroli i systematycznej wymiany. Na rynku dostępne są już tak zaawansowane technologicznie filtry jak micronAir® od największego w Europie producenta filtrów Corteco®, dzięki którym wychwytywane są nawet najmniejsze cząstki. To sprawdzony i godny rekomendacji produkt przez Caros – Service, a o jego zaletach przeczytasz tutaj.

 

  1. Sprawdź w serwisie czy nie doszło do awarii radiatora nagrzewnicy. Gdy na połączeniu przewodu z nagrzewnicą wycieka do środka pojazdu płyn chłodzący, uniemożliwia to odparowywanie szyb. Awarię można rozpoznać po słodkim mdlącym zapachu i tłustym nalocie na szybach. Jeśli zauważymy do tego ubytek płynu chłodniczego w zbiorniku wyrównawczym, możemy być pewni, że naprawa radiatora nagrzewnicy jest rozwiązaniem naszego problemu.

 

  1. Zweryfikuj ewentualne błędy przy obsłudze nawiewów. To podstawowa czynność, jednak zdarza się, że włączamy nawiewy w taki sposób, w który powietrze krąży wewnątrz samochodu. Wystarczy, by ustawić je tak aby pobierać powietrze z zewnątrz.

 

  1. Pamiętaj o codziennych nawykach, dzięki którym unikniesz zaparowaniu szyb. Pewnym sposobem jest włączenie klimatyzacji zaraz po wejściu do wnętrza i skierowanie nadmuchu powietrza na szybę czołową oraz szyby boczne. Jeśli nie masz klimatyzacji, włącz ciepły nawiew na szyby. Warto zaopatrzyć się w ścierkę z irchy lub gąbkę, którymi szybko przetrzesz zaparowane szyby. W zimie nie zapominaj o otrzepywaniu butów i odzieży ze śniegu, przez co dużą ilość wilgoci nie dostanie się do  środka. Pamiętaj o wymianie wycieraczek na gumowe, które odporne są na wilgoć. Stojąc w korku, otwórz na chwilę okno, by przewietrzyć wnętrze samochodu i wyrównać różnicę temperatur. Na rynku można również zakupić wiele preparatów zapobiegających parowaniu szyb.

 

Systematyczne dbanie o swój pojazd i zajmowanie się utrudnieniami w chwili, gdy się pojawią, zapewni nam większe bezpieczeństwo i widoczność na drodze. A regularne kontrole samochodu w serwisie zwiększają możliwość bezpiecznego i przyjemnego użytkowania naszego samochodu.

 

 

Kalendarz
październik 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

© 2015 Caros, wszelkie prawa zastrzeżone.