Artykuł

Wymiana świec żarowych

Silnik Diesla – czy czekać z serwisem świec żarowych do zimy?

 

Sprawne świece żarowe to podstawa w każdym silniku Diesla, przede wszystkim, gdy temperatura spada mocno poniżej zera. Jednak nie tylko…

Dawniej pomagały podczas rozruchu, dziś mają wiele innych ważnych funkcji. W nowszych autach mogą pracować co najmniej trójfazowoprzed, w trakcie i po zimnym rozruchu silnika, aż do osiągnięcia temperatury zapewniającej względnie ekologiczne warunki do spalania mieszanki. W najbardziej zaawansowanej formie świeca żarowa potrafi też wspomagać wypalanie filtra cząstek stałych, a w niektórych silnikach może działać nawet po ich wyłączeniu tak, aby zbyt gwałtownie nie wychłodził się filtr DPF. Świece mogą być również wyposażone w czujniki ciśnienia. Dzięki temu centralka sterująca silnikiem wie, kiedy zmienia się ciśnienie w cylindrze, i pod tym kątem optymalizuje skład mieszanki. Najnowsze systemy mierzą również odkształcenia głowicy, jakie powstają pod wpływem ciśnień panujących w cylindrach.

wymiana świec żarowych Caros Service

Czy czekać z wymianą świec żarowych do zimy?

Świece żarowe, które dawniej działały tylko podczas rozruchu szczególnie zimą, zużywały się wolniej. Obecnie wymagają wymiany już po 80-100 tys. km. Zbyt długa jazda z niesprawną świecą sprawia, że na żarniku osadza się nagar, świeca żarowa przegrzewa się, urywają się żarniki, pojawiają problemy z wykręceniem (np. korozja gwintu), dochodzi do zwarcia w instalacji elektrycznej. Trwałość świec żarowych zależy również od jakości stosowanego paliwa i oleju, a także od sposobu eksploatacji samochodu. W aucie, którym poruszamy się na ogół po mieście, świece żarowe zużyją się szybciej, głównie ze względu na stosunkowo dużą liczbę uruchomień silnika. Świece są po prostu bardziej obciążone.
Podstawowy czynnik, którym należy się kierować, co do częstotliwości wymiany świec żarowych, to jednak przede wszystkim zdrowy rozsądek.

Kiedy wymienić świece żarowe?

Jeżeli pojawiają się kłopoty z uruchomieniem silnika oraz gdy zaczyna nierównomiernie pracować, szczególnie po włączeniu — to czas na wyminę świec, niezależnie od pory roku. Z wymianą najlepiej zwrócić się do mechanika, gdzie w warsztacie dokona profesjonalnej oceny stanu świec i zajmie się serwisem. Nawet jeśli okaże się, że tylko jedna ze świec nie działa prawidłowo, to warto wymienić wszystkie. Ponieważ w najbliższym czasie możemy spodziewać się, że kolejne również odmówią posłuszeństwa.

Jakie są najczęstsze usterki świec żarowych?

Świece żarowe z upływem czasu pokrywają się nagarem, w wyniku czego obniża się ich wydajność. Tym samym wymieniając wszystkie naraz, zapobiegniemy nierównomiernej pracy silnika. Przy ich wymianie należy pamiętać o tym, żeby kupować odpowiednie, dostosowane do konkretnego silnika pod kątem właściwości cieplnych, czasu nagrzewania, napięcia pracy, a nawet kształtu. Zastosowanie nieodpowiedniej świecy może zwiększyć spalanie i znacznie pogorszyć osiągi naszego auta.
W tej chwili niesprawne świece żarowe mogą spowodować innego rodzaju problemy niż kiedyś. Już sam przebieg procesu spalania mieszanki kontrolowany jest częściowo świecami, co może mieć wpływ się na liczne problemy z samym silnikiem, a także układem doładowania czy oczyszczania spalin. Szczególnie ryzykowna jest eksploatacja auta z filtrem cząstek stałych i niesprawnymi świecami. Nie tylko filtr napełni się szybciej poprzez większą emisję sadzy, ale także nie wypali się skutecznie lub w ogóle.
Świece, które długo nie były sprawdzane, mogą się zapiekać. Grozi to ich urwaniem, a zarazem większymi kosztami wymiany świec, gdy konieczne będzie wyjęcie silnika czy zdjęcie głowicy i jej naprawa lub wymiana. Szczególnie narażone na zapieczenie są świece z długim korpusem.

Świece żarowe już nie są prostymi urządzeniami potrzebnymi tylko w okresie zimowym. Warto pamiętać, że chcąc ustrzec się przed problemami, należy sprawdzać je systematycznie — niezależnie od pory roku.

 

Kalendarz
październik 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

© 2015 Caros, wszelkie prawa zastrzeżone.