Artykuł

Wymiana opon w samochodzie

Kiedy należy wymienić opony?

 

 

Najczęściej kierowcy decydują się na wymianę opon zimowych w ostatniej chwili – gdy zaskoczy ich pogoda i trudne warunki na drogach. Czekają w serwisie w kolejkach. Aby tego uniknąć warto zaplanować wymianę opon wcześniej. Sprawne opony gwarantują bezpieczeństwo jazdy oraz kontrolę nad autem w każdych warunkach.

Kiedy najlepiej wymieniać opony letnie na zimowe?

Specjaliści proponują wymianę już przy temperatura 10 stopni, taka wymiana nie wpłynie na zwiększone zużycie bieżnika.

wymiana opon Caros Service, zimowe

 

Natomiast jeśli temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza należy koniecznie wymienić opony na zimowe, ponieważ opony letnie tracą wówczas swoje właściwości jezdne. W takich warunkach opona zimowa zachowuje swoją elastyczność, kiedy letnia jest już za twarda. Zwiększa to znacznie ryzyko poślizgu.

 

Dlaczego wymiana opon na zimowe jest tak istotna?

Opony zimowe maja w swoim składzie większą ilość krzemionki, która wpływa na elastyczność i giętkość opony w zimne dni. Decydując się na wymianę opon warto zwrócić uwagę na ich stan i ewentualną potrzebę zakupu nowego kompletu. Warto pamiętać, że opony z biegiem czasu tracą swoje właściwości i po ok 5 latach są tak twarda, że przypomina parametry opony letniej. Wiek opony można sprawdzić na bocznej ścianie, gdzie znajduje się symbol DOT, a po nim 4 cyfry. Dwie pierwsze oznaczają tydzień produkcji, dwie kolejne to rok.

wymiana opon Caros Service, rok produkcji

 

Istotna jest również wysokość bieżnika w oponach zimowych, nie powinien być płytszy niż 4 mm. Niestety kierowcy kupują nowe opony zwracając uwagę tylko na ten parametr. Warto skonsultować stan opon ze specjalistą w serwisie.

 

Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?

  • Profesjonalne urządzenia wykorzystywane w trakcie serwisu zmniejszają ryzyko uszkodzenia opon przy montażu i gwarantują lepsze wyważenie kół.
  • Prawidłowy montaż opon zgodnie z kierunkiem toczenia, tak zamontowane opony zapewnią właściwe odprowadzenie wody, odpowiednią przyczepność i dobre hamowanie. Produkty zamontowane odwrotnie szybciej się zużywają, gorzej trzymają się drogi i emitują wyższy poziom hałasu w trakcie jazdy. Sposób montażu jest nieistotny tylko w przypadku opon symetrycznych, w których bieżnik jest identyczny po obu stronach.

wymiana opon Caros-Service, rotacja

  • Doświadczony mechanik po wstępnym użyciu klucza pneumatycznego ostatecznie dokręci koła kluczem dynamometrycznym z właściwie dobraną siłą i momentem obrotowym, co gwarantuje prawidłowe zamocowanie kół na osi oraz możliwość ich późniejszego odkręcenia przez użytkownika pojazdu.

wymiana opon Caros Service, klucz pneumatyczny

  • Przy serwisie opon pamiętajmy również o wymianie wentyli. Dzięki temu zmniejsza się utrata powietrza w kołach, nowe nakrętki przy zaworach uchronią przed zabrudzeniem i dostaniem się wilgoci do wnętrza opon.
  • Ustawienie geometrii kół, co zapobiega nierównomiernemu zużyciu opon. Zaniechanie takiego profilaktycznego zabiegu może skutkować niespodziewanym zachowaniem się samochodu na drodze, np. wpadnięciem w poślizg lub nagłym opuszczeniem właściwego toru jazdy.

geometria Caros service wymiana opon

  • Sprawdzenie systemu TPMS, dzięki najnowszemu urządzeniu – Maxi TPMS TS508 można sprawdzić wszystkie czujniki TPMS, odczytać stan czujnika TPMS i skalibrować system, zweryfikować rodzaj usterki. Ustawienie właściwego poziomu ciśnienia w kołach, które wpływa na eksploatację opon, przyczepności czy skróconą drogę hamowania.
  • Istotne jest również wyważenie kół, aby wyeliminować uciążliwe wibracje pogarszające prowadzenie samochodu

Specjaliści Caros – Service zwrócą uwagę na wszystkie zalecane procedury w trakcie serwisu.

Pamiętaj, że dbając o regularną wymianę opon poprawiamy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

 

 

Kalendarz
lipiec 2024
P W Ś C P S N
« cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

© 2015 Caros, wszelkie prawa zastrzeżone.