Artykuł

Wymiana wycieraczek

Kiedy najlepiej wymienić wycieraczki?

Wycieraczki, jak i cały sprzęt w naszym samochodzie ulega zużyciu, zniszczeniu i wymaga wymiany lub naprawy.
Zaleca się wymianę raz w roku, ale nie powinno być to wyznacznikiem. Wszystko zależy od stanu wycieraczek i poziomu ich zużycia. Wycieraczki samochodowe w niekorzystnych warunkach potrafią zużywać się naprawdę szybko. Jesień i zima to dobry czas na ich wymianę, będą eksploatowane w znacznym stopniu. Od ich stanu zależy dobra widoczność, a zarazem bezpieczeństwo jazdy.

Wymień wycieraczki, jeżeli:

• Nie zbierają dobrze wody oraz zabrudzeń i przez to pozostawiają smugi, które pogarszają widoczność. Przed wymianą warto sprawdzić, czy szyba nie jest pokryta woskiem lub inna tłustą substancją. Jeśli tak, może dawać efekt wadliwej wycieraczki. Czasami okazuje się, że powierzchnia wymaga dokładnego umycia.

• Wycieraczki podczas pracy wydają wszelkiego rodzaju odgłosy: piski i zgrzyty, co ewidentnie świadczy o dużym poziomie ich zużycia. Jednak mogą piszczeć i zgrzytać, jeśli użyjemy ich na suchej szybie – należy wtedy pamiętać o używaniu płynów do spryskiwaczy, dostosowanych do danej pory roku. Wycieraczki tradycyjne wyposażone są w metalowy stelaż, który pod wpływem warunków atmosferycznych i upływu czasu może ulec korozji, co również nie pozostaje bez wpływu na jakość jego pracy.

• Pojawią się objawy nieregularnej pracy wycieraczki i jej przeskakiwania. Wycieraczka najlepiej spełnia swoją funkcję przy optymalnym dociśnięciu do powierzchni szyby. Jeśli są zniszczone, wpływają negatywnie nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale prowadzą do trwałych uszkodzeń powierzchni szyby. W konsekwencji może to wygenerować znacznie większy koszt napraw niż zakup nowych piór.

• Niektórzy producenci, jak na przykład Ford proponują rozwiązanie w postaci wskaźnika zużycia, który zmienia barwę (na żółtą) w wyniku kontaktu ze światłem. Dzięki temu można sprawdzić poziom wyeksploatowania wycieraczek. Łatwiej wtedy zidentyfikować źródło problemu, gdy pojawia się pierwsze objawów zużycia wycieraczek w postaci smug na przedniej szybie.

wymiana wycieraczek Caros Service
Istotna jest prawidłowa eksploatacja wycieraczek. Należy zadbać o czystość przedniej i tylnej szyby w samochodzie. Wszelkie zabrudzenia zbierane wycieraczką działają niczym tarka, co powoduje, że jej ruchy bardziej szkodzą, niż pomagają. Warto pamiętać o przetarciu powierzchni piór. W przypadku przymarzniętych wycieraczek nie warto ich odrywać przy użyciu płynu do spryskiwaczy. Najlepiej sprawdzą się tu specjalne odmrażacze, które pozwalają uruchomić wycieraczkę bez obawy o jej uszkodzenie.

Decyzja o wymianie wycieraczek powinna być uzależniona nie tylko od warunków atmosferycznych, rodzaju wycieraczek i jakości gumek, czy informacji od specjalistów. Przede wszystkim zależy od ich stanu i od intensywności eksploatacji samochodu. Dobra widoczność dla kierowcy to gwarancja bezpieczeństwa, a jest to najważniejszy element podczas jazdy.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
« cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

© 2015 Caros, wszelkie prawa zastrzeżone.